mieszkanie

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim i zabierasz się za jego wykończenie? A może jesteś na etapie budowy wymarzonego domu i masz za sobą już większość prac, ale zostaje Ci jeszcze położenie podłóg i inne szczegóły? Drobniejsze pracy wewnątrz mieszkania także wymagają sporych nakładów finansowych. Dowiedz się, ile aktualnie kosztuje wykończenie mieszkania.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Wiele mieszkań można kupić w stanie deweloperskim, co oznacza, że następnie trzeba je samodzielnie wykończyć. W tym przypadku pusta przestrzeń przygotowania jest do prac wykończeniowych, dzięki czemu sam możesz wcielić w życie wizję swojej wymarzonej aranżacji. Mieszkanie takie jest wykończone w minimalnym stopniu. Znajdziesz w nim między innymi gotową wylewkę, poprowadzoną instalację oraz otynkowane ściany. Będzie ono miało też zabezpieczony balkon drzwi wejściowe, parapety, okna oraz instalacje grzewczą, w tym także kaloryfery. Jakie pracę więc będziesz musiał wykonać? Między innymi położenie podłóg oraz wykończenie ścian. Jakie koszty to za sobą niesie? Według luźnych wyliczeń wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim wynosi około 1000-1500 zł za m2. Dotyczy to średniego standardu. Według tych obliczeń, w przypadku mieszkania o wielkości 60 m2 trzeba liczyć się z kosztem około 60 a 90 tyś. zł. Uważa się, że koszt stanu deweloperskiego to około 70% całego przedsięwzięcia.

Stan surowy – ile kosztuje wykończenie?

Wyróżnić można stan surowy mieszkania zamknięty i otwarty. W przeciwieństwie do stanu deweloperskiego nie obejmuje on żadnych prac wykończeniowych. Co prawda, budowa została zakończona, jednak jest dalej mnóstwo zadań do wykonania. Dom w stanie surowym posiada ściany bez ocieplenia, strop, schody i dach. Nie ma jednak okien i drzwi. Uważa się, że stan surowy otwarty to zazwyczaj 1/3 całkowitych kosztów budowy domu. Ile trzeba pieniędzy na jego wykończenie? Przykładowo, jeżeli to dom piętrowy o powierzchni 140 m2, to jego budowa do stanu otwartego wyniesie około 148 tyś zł, natomiast do stanu surowego zamkniętego 175 tyś zł. Jak widać, ze stanem surowym zamkniętym sprawa jest już nieco prostsza – to tak naprawdę półmetek budowy. Posiada on już okna, drzwi tarasowe i balkonowe, a także posadzkę. Uważa się, że to 50% kosztów całej budowy.

Położenie podłogi – średni koszt

Wykończenie mieszkania niezależnie od jego stanu obejmuje położenie podłogi. Jej koszt uzależniony jest od kilku czynników – wielkości pomieszczenia oraz rodzaju materiału, jaki chcesz użyć. Średniej klasy panele to koszt rzędu 41 zł za m2. Jeżeli chcesz postawić na panele o większej odporności, musisz liczyć się z wydatkiem 97 zł na m2. Nieco droższy jest parkiet klonowy lub brzozowy – deszczułki o grubości 22 mm kosztują 107 zł za m2. Ułożenie płytek standardowych o wymiarach 30×30 kosztuje około 80 zł za m2. Za większe oraz mniejsze formaty trzeba zapłacić sporo powyżej 100 zł. Najtańszym sposobem na wykończenie podłogi jest położenie wykładziny dywanowej lub PCV – to koszty rzędu 20-50 zł za m2. Nieco bardziej luksusowe materiały osiągają cenę do 100 zł/m2. Położenie podłogi to nie jedynie koszt robocizny i materiału. Dochodzą do tego jeszcze inne wydatki – na przykład w łazience dodatkowo wykonuje się specjalnie uszczelnienie, między innymi w formie folii w płynie.

Wykończenie ścian – jaki to koszt?

Wykończenie ścian jest już nieco mniejszym wydatkiem. Prace z użyciem tynku cienkowarstwowego wraz z ułożeniem ocieplenia wynoszą około 35-46 zł za metr kwadratowy. Natomiast pokrycie ścian najtańszą farbą lateksową to zaledwie 2-3 zł za metr kwadratowy – z gruntowaniem. Farby dekoracyjne są już kilka lub kilkanaście razy droższe. Jeżeli chcesz zatrudnić fachowca do malowania ścian, jego praca wyceniania jest na 5 do 25 zł za pomalowanie jednego metra kwadratowego ściany. Standardowy koszt położenia płytek na ścianie w kuchni to około 90-100 zł za m2 – dotyczy to najbardziej powszechnych rozmiarów, bo te mniejsze już większe są już nieco droższe.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *