budowa domu

Ile kosztuje budowa domu?

Posiadanie swojego własnego domu to marzenie nie jednej osoby. Większość z nas chciałaby mieć swój własny kawałek ziemi z ogródkiem, w którym będzie czuła się bezpiecznie i swobodnie. Jest to szczególnie atrakcyjne dla młodych małżeństw z dziećmi, które mają już dosyć płacenia wynajmu. Niestety, przedsięwzięcie takie wiąże się z pewnymi kosztami. Zastanawiasz się, czy jesteś w stanie wybudować własny dom? Dowiedz się, ile kosztuje taka budowa.

Ile kosztuje budowa domu? Niezbędne dokumenty

Budowa domu jednorodzinnego wymaga przede wszystkim uzyskania specjalnych pozwoleń. Dopiero jak skompletujesz wszystkie niezbędne dokumenty, będziesz mógł przechodzić do kolejnego etapu. Z jakimi kosztami musisz się zmierzyć na początku? Jeszcze przed rozpoczęciem prac ziemnych musisz uzyskać pozwolenie na inwestycję, które wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej. Zanim zaczniesz się o to starać, musisz sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Konieczne jest też wykonanie mapy sytuacyjno-wysokościowej do celów projektowych, czym zajmuje się geodeta. Sam projekt należy wykonać w czterech egzemplarzach. Do wniosku o pozwolenie na budowę załącza się kilka załączników, między innymi warunki techniczne uzyskane od dostawców mediów, oświadczenie projektanta, decyzję o wydaniu warunków zabudowy czy wypis z rejestru gruntów. Ile to wszystko kosztuje? Za samo uzyskanie dokumentu pozwolenia na budowę domu nie trzeba płacić, największe koszty generują formalności, których trzeba dokonać. Na przykład za wykonanie mapy do celów projektowych u geodety zapłacisz około 600-700 zł/ha. Wykonanie prostego projektu domu niesie za sobą opłatę około 2500-6000 zł. Do dochodzi kilka wydatków rzędu 30-50 z na wykonanie kserokopii wyrysu z planu, mapy lokalizacyjnej czy wpisu do księgi wieczystej.

Prace ziemne – ile kosztują?

Jeżeli masz już pozwolenie na budowę domu, pora przystąpić do pierwszego etapu, czyli robót ziemnych. Pozwalają one położyć fundamenty oraz zapewnić stabilność konstrukcji. Na samym początku musisz wykonać badania geotechniczne, które pozwolą ustalić głębokość, na jakiej powinny znaleźć się fundamenty. Pozwolą Ci one na poznanie poziomu wód gruntowych oraz skład warstwy gruntowej. Ich koszt to około 1200 – 1500 zł. Natomiast za samo wykonanie fundamenty przy użyciu koparki należy zapłacić około 180 do 230 zł za godzinę. Do tej kwoty trzeba dodatkowo doliczyć dojazd, załadunek i wywiezienie urobku – około 10-20 zł za m3. Możesz też zdecydować się na ręczne wykonanie wykopu o głębokości 1 m – to koszty rzędu 100-150 zł za mb.

Ile kosztuje budowa domu w stanie surowym?

Postawienie domu w stanie surowym to koszt około 1500 do 2300 zł za metr kwadratowy. Cena ta jest uzależniona między innymi od powierzchni, liczby kondygnacji, ścian i otworów okiennych, a także konstrukcji dachu czy rodzaju instalacji grzewczej. Co oznacza samo stwierdzenie dom w stanie surowym? To budynek, który posiada już kompletną konstrukcję nośną, drzwi zewnętrzne i okna oraz dach. Jest wystarczająco zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi, ale pozostaje jeszcze wykończenie. Zazwyczaj na tym etapie konstrukcja nie posiada instalacji elektrycznych ani elewacji.

Wykończenie domu i ogrodu – z jakim kosztem należy się liczyć?

Szacunkowo uważa się, że wykończenie domu o powierzchni 100 m kwadratowych kosztuje około 65 -80 tyś. zł. Obejmuje to zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz robociznę. Przykładowo, ceny paneli podłogowych aktualnie zaczynają się od 15 zł za metr kwadratowy. Jeżeli właściciel decyduje się na bardziej oryginalne wykończenie, na przykład podłogę z drewna egzotycznego, to musi liczyć się z kosztem 500 zł za m2. Parkiet dębowy to jeszcze większe koszty. Szacując kosztorys domu można dodatkowo uwzględnić projekt i wykonanie ogrodu. Jeżeli wynosi on około 500 mkw to jego zaprojektowanie będzie wynosić od 1600 do 6000 zł. Dodatkowo nasadzenie roślin średnio kosztuje od 20 zł do 50 zł za mkw. Profesjonalna aranżacja ogrodu to wydatek rzędu 5000 zł nawet do 40000 zł.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *