działka budowalna

Jak sprawdzić czy działka jest budowlana?

Znalazłeś interesującą działkę i chciałbyś rozpocząć na niej inwestycję? Zanim zaczniesz myśleć o budowie domu, musisz upewnić się, czy masz do czynienia z działką budowlaną, która pozwoli Ci na realizację wymarzonego projektu. Pozwoli Ci to uniknąć problemów i komplikacji związanych z budową domu. Z drugiej strony, jeśli działka nie jest budowlana, może okazać się, że nie wolno na niej postawić budynku lub też trzeba spełnić dodatkowe wymagania, które tylko wydłużą i utrudnią proces budowy. Nie ulega wątpliwości, że kupno działki, na której nie można postawić budynku, wiąże się z dużymi stratami finansowymi i czasowymi. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy działka jest budowlana, zanim zdecydujemy się na jej zakup Dowiedz się, w jaki sposób możesz to zrobić. 

Czym wyróżnia się działka budowlana?

Działka budowlana to grunt, na którym zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi możliwe jest wybudowanie domu lub innego budynku mieszkalnego lub użytkowego. Musi on spełniać wymogi dotyczące warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, ustalone w planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy. W zależności od lokalnych przepisów oraz warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, na działce budowlanej mogą być realizowane różne rodzaje inwestycji budowlanych, takie jak budowa domu jednorodzinnego, budowa bloku mieszkalnego, budowa budynku usługowego czy obiektu handlowego. Co więcej, działka budowlana musi spełniać również wymogi dotyczące wielkości, kształtu i usytuowania oraz dostępności do mediów i dojazdu. Jej kształt i usytuowanie muszą umożliwiać realizację projektu budowlanego oraz zapewnić odpowiednią wentylację i dostęp światła. Dostęp do mediów i dojazdu musi zapewnić możliwość podłączenia budynku do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej oraz możliwość dojazdu do działki samochodem lub innym środkiem transportu.

Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana?

Aby sprawdzić, czy działka jest budowlana, należy uzyskać informacje o planie zagospodarowania przestrzennego dla danej działki we właściwym urzędzie gminy. To jedna z najważniejszych rzeczy, o których powinieneś pamiętać, zanim zaczniesz rozważać jej zakup. W tym celu musisz udać się do Urzędu Gminy lub Miasta, a następnie znaleźć wydział związany z planowaniem przestrzennym lub gospodarką przestrzenną. W tym miejscu będziesz mógł upewnić się, czy działka objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego oraz poznasz jej dokładne przeznaczenie. Co ciekawe, obecnie istnieje możliwość sprawdzenia tego bez wychodzenia z domu przez Internet – w tym celu trzeba znać jej dokładną lokalizację oraz inne dane, takie jak obręb ewidencyjny, jej numer oraz powiat. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na budowę domu na danej działce, należy sprawdzić, czy działka spełnia warunki zabudowy. Określają one szczegółowe wymagania dotyczące budowy, takie jak np. odległość od granicy działki, jej wielkość i kształt, wysokość budynku, a także sposób korzystania z terenu. Ponadto, należy jeszcze sprawdzić, czy na działce nie ma przeszkód, które uniemożliwiają budowę. Takimi przeszkodami mogą być np. istniejące budynki lub inne obiekty, tereny zielone, czy też sieci infrastruktury technicznej.

Jakie kolejne kroki trzeba podjąć?

Jesteś już pewien, że interesująca cię działką jest budowlana, dokonałeś jej zakupu i chcesz rozpocząć inwestycję? W tym celu musisz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w właściwym urzędzie gminy i dostarczyć wymagane dokumenty. Należy też monitorować przebieg prac budowlanych i dostosowywać je do wymagań prawnych i projektowych.

Warto pamiętać, że przekształcenie działki na budowlaną może być kłopotliwe, ponieważ wymaga spełnienia szeregu wymagań prawnych i technicznych. Jeśli działka nie spełnia warunków zabudowy, możliwe jest uzyskanie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Proces ten jednak może być czasochłonny i skomplikowany, wymagający wielu dokumentów i uzgodnień z właściwymi urzędami.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *